2013 Videos

You can watch all of the invite heats, and 1st heats of each grade level race from 2013 Here:

 

http://www.youtube.com/user/GOXCTF?feature=watch

2010 Meet Videos

Videos will be loaded a couple days after the meet

 

Great Oak Distance Invitational
pic4.jpg Pic6.jpg Pic5.jpg pic1.jpg pic2.jpg pic3.jpg

2014 Great Oak Distance Invite

March 14th, 2015...join us for another awesome meet!

 

MEET PURPOSE: The purpose of this meet is to provide a cheap and competitive alternative to many of the current meets out there for distance teams. Our goal is to build this into a great early season meet, where many of the top ranked distance squads from around the state can come and compete to see what level their athletes are at. The meet is run by grade level except for invitational heat per event. Come run fast times and qualify your athlete early for Arcadia!

Meet Videos
(Being Loaded Now)

Meet Results

2014 Event Schedule

2014 

GREAT OAK DISTANCE INVITATIONAL

Final - SCHEDULE OF EVENTS

 

TIME SCHEDULE WILL BE ROLLING
BASED ON NUMBER OF ENTRIES.
PLEASE LISTEN FOR ANNOUNCER CALLS
TO KNOW WHEN YOUR RACE IS!  WE WILL
MOVE AHEAD OF TIME SCHEDULE IF POSSIBLE.
(There will be only 1 heat of the 400 this year
per gender, top entries will qualify only!)

 

FIRST RACE WILL BEGIN AT 9:00 AM

 

 

 

RUNNING EVENTS: Rolling Schedule


 

9:00 AM         Girls Invitational 3200m (all grades combined)

Boys Invitational 3200m (all grades combined)

Boys Frosh/Soph Invitational 3200m (Top entered 9th/10thboys)

9:45 AM       9th Girls 1600m Heats

                        10th Girls 1600m Heats

                        11th Girls 1600m Heats

                        12th Girls 1600m Heats

11:20 AM       Girls Invitational 1600m (all grades combined)

Boys Invitational 1600m (all grades combined)

11:45 AM         9th Boys 1600m Heats

                        10th Boys 1600m Heats

                        11th Boys 1600m Heats

                        12th Boys 1600m Heats          

2:00 PM          Girls 400m Invitational (all grades combined)

                        Boys 400m Invitational (all grades combined)

2:15 PM          Girls Invitational 800m (all grades combined)

                        Boys Invitational 800m (all grades combined)
                        9th
Girls 800m Heats

                        10thGirls 800m Heats

                        11thGirls 800m Heats                          

                        12thGirls 800m Heats

                        9thBoys 800m Heats

                        10th Boys 800m Heats

                        11th Boys 800m Heats

                        12th Boys 800m Heats

3:45 PM         9th/10thGirls 3200m Heat (Combined - Award for each grade level)

                       11th/12thGirls 3200m Heat (Combined - Award for each grade level)

                       9thBoys 3200m Heats

                      10thBoys 3200m Heats

                      11thBoys 3200m Heats

                      12thBoys 3200m Heats

 

5:30 PM       Meet Concludes (this is a guesstimate for the end of the meet) 

Distance Invite Map

Distance Invite Map

Meet Records

Full Meet Records

EVENT Athlete/Team Grade Mark Year Team Timing
4x800m Relay Murrieta Valley N/A 9:49.84 2010 Murrieta Valley FAT
400m - 9th Crystal Tejeda 9 61.71 2011 Norte Vista FAT
400m - 10th Renitia James 10 59.02 2010 Narbonne FAT
400m - 11th M'Fon Ibekwe 11 56.51 2014 JW North FAT
400m - 12th Crystal Tejeda 12 57.82 2014 Norte Vista FAT
800m - 9th Megan Huebner 9 2:20.92 2011 La Quinta FAT
800m - 10th Kailie Grimes 10 2:22.10 2014 Beaumont FAT
800m - 11th Sabrina Janes 11 2:17.40 2014 Saugus FAT
800m - 12th Marissa Scott 12 2:17.36 2013 Bonita FAT
1600m - 9th Sarah Baxter 9 4:58.10 2011 Simi Valley FAT
1600m - 10th Emma Abrahamson 10 5:05.51 2012 La Costa Canyon FAT
1600m - 11th Sabrina Janes 11 4:55.44 2014 Saugus FAT
1600m - 12th Haley Dorris 12 4:55.70 2014 Great Oak FAT
3200m - 9th Sarah Baxter 9 10:37.44 2011 Simi Valley FAT
3200m - 10th Kelly Lawson 10 10:49.33 2011 La Costa Canyon FAT
3200m - 11th Mackenzie Landa 11 10:57.45 2013 Bonita FAT
3200m - 12th Kelly Lawson 12 10:54.13 2013 La Costa Canyon FAT
             
             
             
EVENT Athlete/Team Grade Mark Year Team Timing
4x800m Relay Rancho Cucamonga N/A 8:07.66 2011 Rancho Cucamonga FAT
400m - 9th Jacob Gonzalez 9 54.92 2010 Great Oak FAT
400m - 10th Chris Gray 10 52.21 2014 Redlands East Valley FAT
400m - 11th Garrett Biggers 11 50.61 2011 JW North FAT
400m - 12th Sean Burd 12 48.53 2011 Great Oak FAT
800m - 9th Xolan Brown 9 2:00.23 2013 Redlands FAT
800m - 10th Isaac Cortes 10 1:55.70 2014 Great Oak FAT
800m - 11th Brian Zabilski 11 1:58.96 2014 Saugus FAT
800m - 12th Ruben Danielson 12 1:56.52 2010 Rancho Verde FAT
1600m - 9th Isaac Cortes 9 4:32.04 2013 Great Oak FAT
1600m - 10th Francis Lee 10 4:27.30 2010 Arcadia FAT
1600m - 11th Luis Gutierrez 11 4:19.07 2011 Rancho Cucamonga FAT
1600m - 12th Alfredo Rodriguez 12 4:20.49 2010 Bonita Vista FAT
3200m - 9th Isaac Cortes 9 9:32.88 2013 Great Oak FAT
3200m - 10th Isaac Cortes 10 9:26.87 2014 Great Oak FAT
3200m - 11th Nick Doan 11 9:05.86 2014 Great Oak FAT
3200m - 12th Steven Fahy 12 9:05.92 2014 La Costa Canyon FAT

Contact Info

Meet Director:
Doug Soles
dsoles@tvusd.k12.ca.us
951-326-6992 (cell)

2014 Entered Teams

2014 Entered Teams So Far:

-Great Oak
-Saugus
-Chaparral
-Beaumont
-Rubidoux
-Salesian
-Pacific
-Murrieta Valley
-Big Bear
-Redlands East Valley
-Jurupa Hills
-San Pasqual (SD)
-Norte Vista
-Rancho Verde
-San Jacinto
-Whitney
-La Costa Canyon
-JW North
-Paloma Valley
 

Coaches, if you have any additional needs, please email Coach Soles - dsoles@tvusd.k12.ca.us