About GOHS Administration/SPIRIT Center Attendance Bell Schedule Calendars Departments Health Office Registrar Registration Student Parking SPIRIT Gear Teacher Directory
Counseling Resources Testing 2016 Every 15 Minutes Class Pages Community Service
Academics Directory AFJROTC Advanced Placement AVID Career Tech English Language Support IB Program Intervention Library NHS CSF Yearbook Wolfpack Spanish Newspaper
WSB Seniors Talent Show Clubs Directory Peer Leaders
The Arts at GOHS SPIRIT Band Voices of the Pack Drama
Wolfpack Athletics Cheer Dance Step Team Athletic Leadership
Community Resource Page GOALS Alumni PTSA 2016 Every 15 Minutes Photo Gallery
Staff Resource Page Calendars Purchase Order Procedures

Great Oak Cross Country

Home of the 2015 NXN Champions!


 

2016 Boys State Champions!


 

2016 Girls State Champions!


 

2015 National Champions!

2015-Boys-NXN-Title-Banner.jpg

2015 State Champions!

2015-Boys-State-Title-Banner.jpg
 

2015 State Champions!

2015-Girls-State-Title-Banner.jpg

2014 State Champions!

2014-Boys-State-Title-Banner.jpg
 

2014 State Champions!

2014-Girls-State-Champion-Banner.jpg
 

2013 State Champions!

2013.jpg_w185.jpg
 

2012 State Champions!

2012.jpg_w185.jpg
 

2010 State Champions!

2010.jpg_w185.jpg
 

Coach Soles

Coach Soles.jpg_w185.jpg
 

Coach Noble

Coach Noble.jpg_w185.jpg
 

Coach Espinoza

Coach Espinoza.jpg_w185.jpg
 

End of Season Checklist

2016 End of Season Checklist

 

We have had an amazing season! Please read the list below to see what responsibilities you have for the end of the season and the timeline that will be used.

 

  • November 3rd - League Finals (last day of competition for anyone not making CIF Team)
  • November 3rd - CIF Team will be posted online by 10:00 pm
  • November 7th - ALL non-CIF team members need to have washed and turned in uniform to Mrs. Jordan in the girls PE office.  If it is not received it will be charged to the athlete's account after this date!!!
  • November 11th (Friday) - CIF Prelims (CIF Team Only)
  • November 14th - South Temecula Track Club (Winter Track) starts for all non CIF athletes (Click Here for STTC Website)
  • November 19th - CIF Finals(CIF Team Only)
  • November 26th - State (CIF Team Only)
  • December 3rd – Nike Cross Nationals (NXN Team Only)
  • December 14th - XC Awards Banquet in the PAC for all athletes/parents.  Dressy casual attire requested.
  • Please make sure all team donations have been turned in to the PSG.
  • Please make sure all uniforms have been washed & returned.

 

Thank you to our PSG, Coaches, and Athletes for another awesome year of GOXC!

Find Us on Facebook

We will also be using Facebook to help pass on important info about our team's functions from our PSG.  Find us today...

th_facebook_logo.png

Click Here

Reaching Our Goal Fundraiser

Help the Great Oak Cross Country team raise over $10,000 this season by donating through Reaching Our Goal!  Everything raised goes back to our athletes having an amazing season!  Thank you for your donation!

 

ROG-Logo.jpg

 

 

Donate Here

Team Picture Sites

Check here for great pictures from our meets!

JV National Champ Girls

 

Click Here  - Password is greatoakxc

 

or

 

Click Here  - More great team pics!

2017 GO XC Sign-up Now Live!

Join the 2017 Great Oak Cross Country Team!

Click Here to Sign-Up

Wolfpack XC Calendar

News and Announcements

Below we will list any XC news/announcements for the 2016 XC Season!

Nike Cross Nationals (NXN)

Nike Cross Nationals
Glendoveer Golf Course
Portland, OR
December 3rd, 2016

 

NXN Banner.jpg


 

Highlights:
-Girls team podiums for 3rd straight year!
-Boys team finishes 6th!
-Nicole Rice and Jacob Korgan were #1's for teams!
-Devin Ito with another great race, top #6 in the country!
-Great job Wolfpack!
 

-Itinerary
-Our NXN Entries
-Family Info
-NXN Website
-Course Map
-Family Parking at Nike HQ
-Tullyrunners NXN Projection

-Weather Report
-
Video Replays
-Results

 

Watch Live Webcast!

California State Meet

California State Meet
Woodward Park, Fresno
11/26/16

 

2015 State Boys and Girls Champs.JPG
Can we sweep 3 in a row?

 

Highlights:
-Boys win 3rd State Title in a row!

-Girls win 5th State Title in a row and 6th in last 7 years!

-Nicole Rice (3rd) and Evelyn Mandel (8th) make all-state!
-Solomon Fountain (6th) and Jacob Korgan (10th) make all-state!
-Devin Ito 6th fastest frosh in CA and fastest GO frosh at Woodward Park ever!
Amazing job Wolfpack!

 

-Itinerary (Updated 11/18)
-Meet Entries (Updated 11/23)
***Permission Slips
-Meet Website
-Course Map
-All-Time Course Records
-State Handbook
-Past Results & Records
-2015 D1 Boys Video

-Live Results

CIF Finals


CIF SS Finals
Riverside Cross Country Course
11/19/16

 

CIFSS Logo.jpg

New Course for 2016 Finals



Boys win their 2nd title in a row!

 


Girls win 5th title in a row, and 7th of last 8 years!

 


Highlights:
-Solomon Fountain shows he can run with the best in the state in 5th place!
-Sydney Belus marks her return to elite status by taking 3rd place!

-Gavin Korby steps up big and runs 26th stepping in last minute!

-Frosh Devin Ito is the 3rd fastest 9th grade girl in the meet!

-Boys win by 40 pts!

-Girls win by 95 pts!

-On to STATE!

 

-Parent Flyer
-Meet Entries
-CIF Finals D1 Teams
-Course Map
-CIF SS Finals Bulletin

-Results

CIF SS Prelims

CIF SS Prelims
Riverside City Cross Country Course
Friday - 11/11/16

CIFSS Logo.jpg

-Gavin Korby and Gabe Abbes lead the boys to CIF Finals!
-Griffiths, Cortes, and Workman all run top 17 to lead the girls to CIF Finals!

 

-Parent Flyer
-Meet Entries
-Heat Sheets

-Course Map
-CIF SS Handbook

-Results

SWL Finals
2615 Angler Ave
Diamond Valley Lake
Thursday, Nov 3

 

IMG_1966.JPG
Sandra Pflughoft and Solomon Fountain sweep varsity titles!

 

 

Highlights:
-Sandra Pflughoft wins the girls varsity league title in dominating fashion!
-Solomon Fountain blows away the competition the last 400 to win the league title!
-Frosh Audrey Dang wins the girls JV league title!
-Sr. Wesley Bowen pulls away to win the boys JV league title!
-GO swept all 4 levels for the 4th year in a row!

-Varsity Girls win 9th league title in a row!
-Varsity Boys win 4th league title in a row!
-JV girls win 10th league title in a row!

-JV boys win 9th league title in a row!

-Amazing finish to the season Wolfpack!

-Parent Flyer
-Meet Entries
-Bus Roster
-Course Map
-Snack Schedule
-Results


***2016 Selecting CIF, State, & NXN Teams Breakdown



2016 Great Oak Cross Country CIF Teams
(Please read document above as well concerning selections)

GOXC XC Records

teamrecords.png
 

Record Book
(updated 10/31/16 through Arcadia)

All Time Boys List

 All Time Girls List 

XCStats

 

Arcadia Invitational

Arcadia Invitational
Arcadia County Park
10/28/16


AHSLogo.jpg

Highlights:
-Gabe Abbes destroys frosh record in 14:48!
-Devin Ito takes down the longest record on the books breaking the frosh record in 17:12!
-Boys take 3rd place!
-Girls take 2nd place!
-Isabelle Buncab won the frosh girls race in 19:05!
-Brianna Lucas won the soph girls race in 18:35!
-Leandro Candray won the frosh boys race in 16:26!
-Brock Stuckey won the soph boys race in 15:55!
-Frosh boys and girls teams won!
-Soph boys and girls teams won!
-JV Girls won!
-Awesome job team!
 
 

-Parent Flyer
-Meet Entries
-Bus Roster
-Course Map
-Results

Mt. SAC Invitational

Mt. SAC Invitational
Walnut, CA
10/22/16

(Due to NEW Mt. SAC rules this season due to construction,
we were only allowed so many entries into the meet this year.
We have no control over this)

Mt. SAC Logo.jpg


Highlights:
-Girls JV National Team wins!
-Boys JV National Team wins!
-Girls Sweeps Team wins!
-Boys Sweeps Team wins!
-Girls tie record of 8 divisional championships!
-Boys and Girls sweep Grand Champions for 3rd year in a row!

-Amazing job to all athletes!

-Parent Flyer
-Meet Entries
-Bus Roster
-Snack Schedule
-Meet Schedule
-Race Entries
-Course Map
-Meet Website
-Riverside County Mt. SAC Best Lists

-All Time Lists
-Results

 

-Flotrack Preview
-Prepcaltrack Preview
-Coach Soles Mt. SAC Podcast
-Watch Live ($$$)

 

Inland Empire Championships

Inland Empire Championships
Glen Helen Regional Park
San Bernardino
10/15/16

 InlandEmpChall.jpg
Riverside vs. San Bernardino Counties!

2015IECAllCountyBoys.JPG
Who will be all-county this year?


Be ready for an amazing Neon Dance this year!

Highlights:
-Devin Ito continues her climb into superstar status with a 3rd place overall!
-Girls Sweeps places 2nd!
-Ryan Shields and Gabe Abbes lead the boys team to 2nd place!
-Boys Frosh wins!
-Girls Frosh 2nd!
-Girls Sophs win!
-Boys Sophs win!

-Boys Large School Varsity Wins!
-Girls Large School Varsity Wins!

-Gavin Korby wins LS Boys Varsity race!
-Elizabeth Richter wins girls soph race!
-Alex Ayala and Sebastian Vasquez go 1-2 in boys soph race!

-Amazing job athletes!


 

-Parent Flyer
-Meet Entries
-Bus Rosters
-Meet Website
-Meet Schedule
-Snack Schedule
-Course Map

-Results
 

Entrance for Spectators
(From Meet Director): Tell your parents to enter by the same gate as the buses. There is a $10.00, (CASH) per vehicle entrance fee. Remind the parents in a flyer, to be respectful of the park personnel. They will have their hands full. Our volunteers will direct arriving spectators to parking areas. Please remind them to follow their direction. Also, please put into your flyers that those arriving after 7:30 to be mindful of the runners, since races will be underway. Should parking be found off-site, there is a $2.00 per person walk-in fee.

Southwestern League Meet #2

SWL #2
Vail Lake, Temecula
10/12/16
($5 parking fee)

 

Vail Lake Course Map 3.jpg


Highlights:
-Devin Ito leads V Girls to 2nd place with her 1st place finish!
-Megan Buckley leads JV Girls to victory with her 1st place finish!
-Ty Robbins leads JV Boys to a win with his 1st place finish
-Solomon Fountain leads V Boys to victory with his 2nd place finish!

 


-Parent Flyer
-Meet Entries
-Bus Roster
-Course Map
-Snack Schedule
-Results

Clovis Invitational

Clovis Invitational
Woodward Park, Fresno

10/7-10/8/16

(Overnight Trip - Selected Athletes Only)

Clovis Invite.jpg
ClovisInvitewin.jpg
Girls team enjoying the winning jackets for the sweeps race in 2015!


-Highlights:
-Girls win meet for 3rd year in a row!
-Boys win meet for 3rd year in a row!
-Frosh/Soph Boys and Girls Dominate!
-Frosh Devin Ito wins Frosh/Soph Girls race in 18:46!
-Kiyena Beatty leads the girls team in 17:55!
-Jacob Korgan leads the boys team in 15:32!
 

-Itinerary
-Roster (updated 10/2/16)
-Meet Schedule
-Meet Website
-Woodward Park All-Time Records

-Course Map
-Results

 

***Download the Finished Results app from the app store on your phone to watch results for the meet live!

Stanford Invitational

Stanford Invitational
Stanford University
9/30/16-10/2/16
(Select Athletes - Overnight trip)

Stanford University.jpg
Highlights:

-Girls team splits 4 seconds to win!
-Girls team breaks course record with 1:29.02!
-Boys team wins handily over top ranked team in state!
-Boys run 2nd fastest team time in meet history!
-Evelyn Mandel and Jacob Korgan were our top scorers!
 

-Itinerary
-Team Roster
-Meet Info
-Course Map
-Meet Entries
-Results

Southwestern League Meet #1

SWL #1
Temecula Valley High School
9/28/16

(Only 1 bus returning to GO)


2016 TVHS XC course.jpg


-Highlights:
-Alvin Yu takes 2nd as boys fall to CHS by 1 point!
-Maiya Ambroziak takes 4th to lead girls to win over ranked teams!
-SO Josie Rogers crushes the field with a big finish to win JV girls and leads team to victory!
-Iman Khadir has his first XC race victory and leads the boys to JV to a win!


-Parent Flyer
-Meet Entries
-Bus Roster
-Course Map
-Snack Schedule
-Results

Dana Hills Invite and Beach Party

Dana Hills Invite
Dana Hills High School &
Doheny State Beach
9/24/16

Doheny Beach.jpg

Highlights:

-Frosh Devin Ito leads the way with a 17:42!
-Soph Tyler Tickner runs a 15:01 to lead the boys!
-Boys team finishes 3rd!

 

-Parent Flyer
-Doheny Beach Party Flyer
-Bus Roster
-Meet Entries
-Meet Schedule
-Meet Website
-Course Map
-Snack Schedule
-Results (live results by Finished Results)

Woodbridge XC Classic

Woodbridge XC Classic
Silverlakes Sports Park, Norco
September 17, 2016

Parking $15.00

 


Top 3 finishes 3 years in a row!


Highlights
-Boys team finishes 3rd!

-Girls team finishes 2nd!
-Gabriel Abbes and Chris Verdugo are the top two 9th grade boys in entire meet in 15:20 and 15:27! Frosh Record!
-Jacob Korgan leads the boys in 14:40!
-Nicole Rice and Evelyn Mandel lead the girls with 16:49!
-Great job athletes!

 

-Parent Flyer
-Meet Entries
-Bus Roster
-Spectator Parking Info
-Snack Schedule
-Meet Schedule (Blue Division)
-Meet Website

-Course Map
-Sweepstakes & Rated Team Entries

-Meet Results

2016 Start of the Season Info

 

Here are some important links to help you with the start of the Great Oak Cross Country season:

Incoming 9th Grader Signup Meeting

If you missed the frosh sign up meeting, you can still sign up by emailing your Name, Middle School, and mile time to Coach Soles at the email below.  Meeting Info can be found here - Frosh Meeting Info

2014 Great Oak Freshman Girls Dana Hills Invite Champions.jpg

Please email Coach Soles with any questions and welcome to our amazing program! dsoles@tvusd.k12.ca.us

Nike Partnership!

Great Oak XC works closely with Nike to put our athletes in the best shoes and athletic gear around. Look for some amazing opportunities for our athletes this coming fall!

Nike-Logo.jpg
 

XC Rankings

2016 Season Rankings
 


Riverside County Rankings
Girls (#) - Boys (#)
CIF Southern Section Division 1 Rankings
Girls (#1) - Boys (#2)
  Prepcaltrack Divisional State XC Rankings
Girls (#) - Boys (#)
Prepcaltrack Overall State XC Rankings
Girls (#) - Boys (#)
Dyestatcal Divisional State XC Rankings
Girls (#) - Boys (#)
Dyestatcal Overall State XC Rankings
Girls (#1) - Boys (#2)
CA Milesplit Overall Top 30 State XC Rankings
Girls (#1) - Boys (#1)
Dyestat National Rankings
Girls (#3) - Boys (#8)
Milesplit Top 25 National Rankings
Girls (#3) - Boys (#5)
Bill Meylan's Preseason National Projection
Girls (#2) - Boys (#5)

Team Accomplishments History

Team League Champions

Girls
2005 - 1st - De Anza League
2008 - 1st - Southwestern League
2009 - 1st - Southwestern League
2010 - 1st - Southwestern League
2011 - 1st - Southwestern League
2012 - 1st - Southwestern League
2013 - 1st - Southwestern League
2014 - 1st - Southwestern League
2015 - 1st - Southwestern League
2016 - 1st - Southwestern League
  
Boys
2010 - 1st - Southwestern League
2011 - 1st - Southwestern League
2013 - 1st - Southwestern League
2014 - 1st - Southwestern League
2015 - 1st - Southwestern League
2016 - 1st - Southwestern League
 
Individual League Champions
Girls
2004 - Vars - Lauren Campfield - Big Sky League
2005 - Vars - Heather Wilson - De Anza League
2009 - Vars - Anna Johnson - SW League
2010 - Vars - Jessica Hilton - SW League
2012 - Vars - Ashley Helbig - SW League
2013 - Vars - Destiny Collins - SW League
2015 - Vars - Emily Clause - SW League
2016 - Vars - Sandra Pflughoft - SW League
 
2008 - JV - Megan McClain - SW League
2009 - JV - Rachel Seymour - SW League
2010 - JV - Madison Baugh - SW League
2011 - JV - Chrissy Calain - SW League
2012 - JV - Alexis Messerly - SW League
2013 - JV - Evelyn Mandel - SW League
2014 - JV - Nicole Rice - SW League
2015 - JV - Maya Ambroziak - SW League
2016 - JV - Audrey Dang - SW League
 
Boys
2010 - Vars - Karson Fronk - SW League
2011 - Vars - Kevin Chamberlain - SW League
2013 - Vars - Nick Doan - SW League
2014 - Vars - Nick Doan - SW League
2015 - Vars - Nelson Quintana - SW League
2016 - Vars - Solomon Fountain - SW League
 
2008 - JV - John Mattoon - SW League
2009 - JV - Brandon Messerly - SW League
2010 - JV - Nathan Velarde - SW League
2011 - JV - Kaden Lapham - SW League
2012 - JV - Mark Skeans - SW League
2013 - JV - Dillon Emery - SW League
2014 - JV - Anthony Ruiz - SW League
2015 - JV - Tyler Tickner - SW League
2016 - JV - Wesley Bowen - SW League
 
Individual CIF Champions
2013 - Destiny Collins - D1 - 17:10
2014 - Destiny Collins - D1 - 17:21

 
CIF SS Qualifiers
Girls
2004 - 5th in Div IV Finals - 1:44:18
2005 - 14th in Div II Finals - 1:43:49
2006 - 9th in Div I Prelims Heat - 1:41:51
2007 - 11th in Div I Finals - 1:33:58
2008 - 6th in Div I Finals - 1:34:33
2009 - 1st in Div I Finals - 1:30:51 
2010 - 1st in Div I Finals - 1:34:33 (Rain Course 3.25 miles)
2011 - 3rd in Div I Finals - 1:32:21
2012 - 1st in Div I Finals - 1:23:31 (Short Rain Course)
2013 - 1st in Div I Finals - 1:27:58 (Mt. SAC Course Record!)
2014 - 1st in Div I Finals - 1:28:29
2015 - 1st in Div I Finals - 1:31:01
2016 - 1st in Div I Finals - 1:26:12 (Riverside City Course)
 
Boys
2005 - 13th in Div II Prelims Heat - 1:28:59
2006 - 7th in Div I Prelims Heat - 1:24:18
2007 - 12th in Div I Prelims Heat - 1:23:16
2008 - 15th in Div I Finals - 1:21:26
2009 - 9th in Div I Finals - 1:19:45
2010 - 7th in Div I Finals - 1:23:28 (Rain Course 3.25 miles)
2011 - 3rd in Div I Finals - 1:17:49
2012 - 9th in Div I Finals - 1:13:53 (Short Rain Course)
2013 - 7th in Div I Finals - 1:17:43
2014 - 3rd in Div I Finals - 1:17:41
2015 - 1st in Div I Finals - 1:16:19
2016 - 1st in Div I Finals - 1:15:09 (Riverside City Course)
 
Individual State Champions
None
 
State Meet Team Qualifiers
Girls
2004 - 12th place - Division 4
2008 - 9th place - Division 1
2009 - 2nd place - Division 1
2010 - 1st place - Division 1
2011 - 7th place - Division 1
2012 - 1st place - Division 1
2013 - 1st place - Division 1
2014 - 1st place - Division 1
2015 - 1st place - Division 1
2016 - 1st place - Division 1
 
Boys
2010 - 14th place - Division 1
2011 - 4th place - Division 1
2013 - 12th place - Division 1
2014 - 1st place - Division 1
2015 - 1st place - Division 1
2016 - 1st place - Division 1
 
Individual State Champions
2015 - Destiny Collins - D1 - 17:09
 
State Meet Individual Qualifiers
Girls
2007 - Abbey Gallaher - 24th - 18:29
 
Boys
2009 - Karson Fronk - 43rd - 15:56

NXN Teams
Girls
2006 - Open Race - 6th - 1:47:51 (Little Branch)
2007 - Open Race - 4th - 1:43:50 (Little Branch)
2008 - Open Race - 1st - 1:39:38 (Little Branch)
2009 - Open Race - 1st - 1:36:56 (Little Branch)
2009 - Open Race - 3rd - 1:42:06 - (STTC)
2010 - Championship Race - 13th - 1:43:34 (Temecula XC Club)
2012 - Championship Race - 16th - 1:50:24 (Temecula XC Club)
2013 - Championship Race - 8th - 1:35:06 - (Temecula XC Club)
2014 - Championship Race - 2nd - 1:34:20 - (Temecula XC Club)
2015 - Championship Race - 3rd - 1:32:08 - (Temecula XC Club)
2016 - Championship Race - 3rd - 1:36:04 - (Temecula XC Club)
 
Boys
2008 - Open Race - 3rd  - 1:25:51 (Little Branch)
2009 - Open Race - 2nd - 1:25:18 (Little Branch)
2009 - Open Race - 8th - 1:30:36 (STTC)
2015 - Championship Race - 1st - 1:18:46 (Temecula XC Club)
2016 - Championship Race - 6th - 1:23:44 - (Temecula XC Club)
 
NXN All-Americans
Girls
 
Boys
2015 - Spencer Dodds - 15th Place - 15:26
2015 - Cole Spencer - 18th Place - 15:29
 
Team Academic Champions
Girls
2008 - Riverside County
2009 - Riverside County
2011 - Riverside County
2015 - Riverside County
 
Boys
2007 - Riverside County
2011 - Riverside County
 
Inland Empire Team Champions
Girls
2006 - 1st - 1:33:30
2009 - 1st - 1:31:11
2011 - 1st - 1:32:18
2012 - 1st - 1:27:39
2013 - 1st - 1:29:22
 
Boys
2013 - 1st - 1:18:07
2015 - 1st - 1:15:33
 
Inland Empire Individual Champions
2013 - Destiny Collins - 17:02
2015 - Isaac Cortes - 14:48
 

Current Team Streaks (2 years or more in a row)
Girls

Top 10 National Ranking (In a Major Poll) - 8 years ('09, '10, '11, '12, '13, '14, '15, '16)
Clovis Invitational Overall Champions - 3 years ('14, '15, '16)
Mt. SAC Division 1 Sweepstakes Champions - 8 years ('09, '10, '11, '12, '13, '14, '15, '16)
Mt. SAC Overall Sweepstakes Champions - 3 years ('14, '15, '16)
Southwestern League Champions - 9 years ('08, '09, '10, '11, '12, '13, '14, '15, '16)
CIF Qualifiers - 13 years ('04, '05, '06, '07, '08, '09, '10, '11, '12, '13, '14, '15, '16)
CIF Finals Qualifiers - 10 years ('07, '08, '09, '10, '11, '12, '13, '14, '15, '16)
CIF Finals Champions - 5 years ('12, '13, '14, '15, '16)
State Qualifiers - 9 years ('08, '09, '10, '11, '12, '13, '14, '15, '16)
Top 10 State Finish - 9 years ('08, '09, '10, '11, '12, '13, '14, '15, '16)
Division 1 State Champions - 5 years ('12, '13, '14, '15, '16)
Overall Top Team in State - 5 years ('12, '13, '14, '15, '16)
NXN Qualifiers - 5 years ('12, '13, '14, '15, '16)
Top 10 NXN Finish - 4 years ('13, '14, '15, '16)
NXN Podium Finish - 3 years ('14, '15, '16)

Boys

Top 10 National Ranking (In a Major Poll) - 3 years ('14, '15, '16)
Clovis Invitational Overall Champions - 3 years ('14, '15, '16)
Mt. SAC Division 1 Sweepstakes Champions - 3 years ('14, '15, '16)

Mt. SAC Overall Sweepstakes Champions - 3 years ('14, '15, '16)
Southwestern League Champions - 4 years ('13, '14, '15, '16)
CIF Qualifiers - 12 years ('05, '06, '07, '08, '09, '10, '11, '12, '13, '14, '15, '16)
CIF Finals Qualifiers - 9 years ('08, '09, '10, '11, '12, '13, '14, '15, '16)

CIF Finals Champions - 2 years ('15, '16)
State Qualifiers - 4 years ('13, '14, '15, '16)
Top 10 State Finish - 3 years ('14, '15, '16)
Division 1 State Champions - 3 years ('14, '15, '16)

Overall Top Team in State - 2 years ('15, '16)
NXN Qualifiers - 2 years ('15, '16)
Top 10 NXN Finish - 2 years ('15, '16)
 
Old Streaks
Boys - Woodbridge Invitational Overall Champions - 2 years ('14, '15)
Girls - Woodbridge Invitational Overall Champions - 2 years ('14, '15)
Girls - Inland Empire Champs Overall Champions - 3 years ('11, '12, '13)
Girls - Fastback Shootout Overall Champions - 4 years ('09, '10, '11, '12)
Girls - Woodbridge Invitational Overall Champions - 3 years ('10, '11, '12)
Girls - Arcadia Apache Invite Overall Champions - 4 years ('09, '10, '11, '12)
Boys - Fastback Shootout Overall Champions - 3 years ('11, '12, '13)

Great Oak High School | 32555 Deer Hollow Way | Temecula, CA  92592 |
Coach Soles' Cell: 951-326-6992 | dsoles@tvusd.k12.ca.us

2017 Practice Schedule

Week 1 - July 10-15

 

First week of the season!

 

Practice Locations:
Mon - Time Trial at Birdsall - Field 1 - 7:30-9:45 am
Tue - Birdsall Sports Park - 7:30-10:00 am
Wed - Birdsall Sports Park - 7:30-10:00 am
Thur - Birdsall Sports Park - 7:30-10:00 am
Fri - Birdsall Sports Park - 7:30-10:00 am
Sat - Butterfield Stage Park - 7:30-10:00 am

 

-Winter Track Practice Schedule - Distance

-1st Period XC PE Practice Schedule

-Season Meet Schedule


Athletes should bring a large water or Gatorade and be dressed in running attire and running shoes for each practice.

*Note: Group 1 Varsity athletes finish when we are completely done with practice...not at a specific time.
*Note: Group 3 may finish before posted completion time.  Please work out a contact schedule with your athlete so they can let you know when they are finished with practice.

Quick Links

Donate to Cross Country/Track PSG

There are no longer any fees for athletics, but we still need funding for our great program (transportation, meet entries, etc).  This season we are asking all families for a $150 donation to help support our XC/Track program.  Parents can write a check or use the link below to donate to our XC/Track PSG.  All donations are voluntary, and the opportunity to give more if you would like to help our program even more is located on the link below.

Donate Now Button.jpg

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

twitter-logo.jpg

Follow Coach Soles on Twitter - @DougSoles - for updates from meets, team announcements, etc.

Coaches Corner

Flotrack Workout Wednesday

Workout Wednesday on Flotrack covers HS, College, and Pro workouts. 
Watch and Get Motivated!Workout Wednesday on Flotrack covers HS, College, and Pro workouts. 
Watch and Get Motivated!

 

Purchase a Home

Want to help GOXC raise funds? Buy or sell a home through Alum Michael Wysocki and he will donate $500 to our program.

 

CB.png

Click Here for info

Seaside Invite

Seaside Invite
Ventura, CA
Friday - September 9, 2016

*Entrance to park is $10.00 - Cash Only


Seaside Invite.jpg


Highlights:
-


***SEASIDE ALL-TIME RECORDS (through 2014)
 

-Parent Flyer
-Meet Entries
-Bus Roster
-Course Map
-Meet Website
-2015 Race Videos

-Results

Time Trial #2

Time Trial #2
August 19, 2016

 

 

Highlights:
-Frosh Audrey Dang breaks another record running 5:33!
-Frosh Chris Verdugo runs solid at the end to win in 4:49!
-Junior Ty Robbins wins the 2.85 Mile race in 16:41!
-Soph Brianna Lucas wins in 20:12!

-Amazing job to all athletes!

Race Schedule:

Frosh Mile (All Frosh): 4:00 PM
2.85 Mile 10-12 Race - 4:30 PM


2016 Time Trial #2 Results
2015 Time Trial #2 Results

All-Time Frosh Time Trial Comparison (2011-2016)

Baldwin Park 5k

Baldwin Park 5k
August 6, 2016
4100 Baldwin Park Blvd at Morgan Park


2015Baldwin5k.jpg

Join us in the running of the Baldwin Park 5k! Print the attached sign up sheet, fill it out, attach a check for $15 (our cost for this event or $20 if you want a T-shirt), and return to Coach Soles by Thursday, August 4th at practice to be entered. A fun race for all each year! Family can sign up with the sheet as well as part of our group! Transportation is not provided so plan accordingly. We all meet at the park around 7:00 am.

 

Do Not Sign Up Online

2016 Highlights:
-
Gabe Abbes breaks Isaac Cortes' frosh record in 16:30!
-Audrey Dang breaks Sandra Pflughoft's frosh record in 18:32!

-Sign Up Sheet
-GO All Time List (updated 8/7/16)
-Course Records
-Results

2016 Team Time Standards

2016 Time Standards

There are time standards to make the Great Oak Cross Country team due to our ever increasing numbers.  These standards are relatively easy as a freshman, but increase in difficulty as athletes' progress through the program.  It is very important that athletes work hard over the summer to come into the July 11th Time Trial in shape.  If they do not qualify there, they will have one more chance to train with the team to get ready and hit the time August 15th.  Any athlete that does not meet the time requirement by August 15th, will not make this year's team.  Those athletes will be encouraged to try again next year. All athletes attend practices everyday MON-SAT starting July 11th whether they make the time trial time or not to be ready for the 2nd time trial.

 

2016 Standards to Make the Team:

(Athletes will be released from team during tryout period for attendance or behavior issues)

  Girls Boys Course
Frosh 7:45 6:45 XC Mile Course
       
Soph 23:00 19:00 2.85 Time Trial Course
       
Jr.  22:00 18:00 2.85 Time Trial Course
       
Sr. 22:00 18:00 2.85 Time Trial Course

2016 Time Trial

2016 Time Trial
July 11, 2016 - 7:15 am

Birdsall Sports Park

nikeprenats-collinsswoosh.jpg
 

Highlights:
-Frosh Audrey Dang wins the girls frosh race in a record 5:36!

-Frosh Gabe Abbes wins the boys frosh race in a record 4:50!

-Sr. Solomon Fountain wins the 2.85 mile time trial in 14:37!

-Sr. Nicole Rice wins the 2.85 mile time trial in 17:22!

-Amazing job to all athletes that participated!

 


Please make sure to have your athletic packet completed! Turn it in to Coach Soles at the Time Trial!

 

*2016 Time Trial Info



*All-Time Time Trial Records (updated 7/11/16)




2016 Time Trial Results

2015 Time Trial Results
2014 Time Trial Results
2013 Time Trial Results
2012 Time Trial Results
2011 Time Trial Results
2010 Time Trial Results
2009 Time Trial Results
2008 Time Trial Results
2007 Time Trial Results
2006 Time Trial Results